Бургас е един от най-големите градове в страната. Разположен е на брега на Черно море, в Бургаския залив, на 400 км от София и 130 км от Варна. Бургас е административен център на едноименната област. Населението на града е над 230 000 души.
Бургаското пристанище е най-голямото товарно пристанище в страната. На 10 км североизточно от града се намира летището, което извършва международни полети.
Климатът на Бургас, силно повлиян от морето, е умереноконтинентален, със средни летни температури от 26.4 С, а средната температура на морската вода през лятото е 24,7 С.
Близостта до морето и равнинният характер на района е причина той да е населен още от древността. Най-ранните находки в региона се отнасят към бронзовата и ранната желязна епоха. Много са и археологическите находки от тракийския период (ІV в. пр.н.е). В района на Бургас са се водили едни от големите битки на българската държава с Византийската империя. Победите на хан Тервел (VIII в.) при Анхиалското поле през 708 г. и на хан Кардам (управлявал 777 г. – 802 г.) при карнобатската крепост Маркели през 792 г. утвърждават българската държава.
По време на османското владичество градът се развива като просветен и духовен център. През ХVІІІ в. пристанището на Бургас вече се е превърнало в най-голямото на юг от Стара планина. Бургас е освободен от османско владичество на 6 февруари 1878 г. Градът претърпява силно индустриализиране и модернизиране в началото на ХХ в.